نود و یکمین سال زادروز ماندلا : سمبل آزادی و زندگی مسالمت آمیز

 

مقاله ای از دکترمحمود دهقانی

نلسون ماندلا

نلسون رولیهلاهلا ماندلا، رئیس جمهور سابق افریقای جنوبی که فقط با نام کوتاه شده ی خود نلسون ماندلا بر سر زبان مردم جهان افتاد، در هیجدهم جولای سال ۱۹۱۸ میلادی در روستائی در نزدیکی "اومتاتا" در "ترانسکی" افریقای جنوبی چشم بر جهان گشود. این نویسنده ژرف نگر افریقائی در سن نود و یک سالگی، هنوز هم  برای آزادی و حقوق انسان دست از تلاش بر نداشته است. پدرش از طوایف "تمبو" بود. نلسون از اوان نوجوانی یعنی روزگاری که چشم  بر بی عدالتی اقلیتی سفید پوست بر اکثریت سیاه پوست سرزمین خود افریقای جنوبی گشود، عاشق حقوق و عدالت اجتماعی بود. او در کالج "فورت هر" در رشته هنر و از دانشگاه "ویتواترسراند" در سال ۱۹۴۲ میلادی درس خود را در رشته حقوق به پایان رساند. در سال ۱۹۴۴ عضو کنگره ی ملی افریقا شد و چهار سال بعد سرسختانه پا به میدان مبارزه خستگی ناپذیر خود بر علیه آپارتاید گذاشت. نلسون یک بار در سال ۱۹۶۲ دستگیر و محکوم به پنج سال زندان با کار و اعمال شاقه شد. او سال ها در زندان "روبین اسلاند" در "کیپ تاون" بود که بعد آزاد شد. در دوران زندان فرزند کوچکش را از دست داد، ولی رژیم ضد مردمی آپارتاید اجازه نداد او در مراسم اندوهبار خاکسپاری فرزندش حضور یابد. نلسون ماندلا  از کشورش فرار کرد و در خارج از کشور پناهنده ی سیاسی شد ولی شب و روز در پی تلاش برگشت به میهنش بود تا با برقراری آزادی اجتماعی به صورتی منطقی کشور را از دست اقلیت سفید پوست نژاد پرست آزاد کند. در دوران پر مشقت زندان بود که به عنوان چهره ای مقتدر  ضد بی عدالتی و نژاد پرستی در افریقا و در کل جهان شناخته شد.

نلسون ماندلا بشدت تحت تاثیر ماهاتما گاندی قرار داشت.  آوازه ی این انسان راسخ و نستوه در جهان آنچنان پیچید که خواب را بر چشم نژاد پرستان حرام ساخت و با مبارزه ی حقوقی او و مردمش بود که سرانجام در فوریه ۱۹۹۰ میلادی از زندان آزاد شد. یک سال  بعد از رهائی از زندان حزب کنگره را که از سال ۱۹۶۰ میلادی ممنوع شده بود، به جریان انداخت و جان تازه ای در روح حزب دمید. نلسون ماندلا که در امریکا تا مدت ها پس از آزادی از زندان، هنوز نامش در لیست تروریست ها قرار داشت، گفته بود که این به دلیل مقاومت ما با آپارتاید است و ما تا آخر راه بر علیه نژادپرستی و برای حقوق اکثریت ملت خود از تلاش دست بر نخواهیم داشت. نلسون که  به مدت ۲۷سال یعنی از  ۴۴ سالگی تا ۷۱ سالگی عمر خود را در زندان ها  گذرانده بود، از طرف سازمان های بشر دوست جهان، بویژه سازمان عفو بین الملل، پشتیبانی و برای آزادی اش از زندان تلاش مستمر می شد چرا که او یک زندانی سیاسی به تمام معنا بود.

او حتا پس از پیروزی نیز در همه ی محافل و حتا در  سفرهایش،  از حقوق انسان ها دفاع کرد. در سفری به استرالیا با پشتیبانی از حقوق سیاهان "ابوریجینال"  خشم عده ای را برانگیخت. او که ناطقی مسلط است و بر جنبه های حقوقی بشر احاطه دارد، با تبسم و نگاهی پر معنا پیروان فلسفه ی  نژاد پرستی را نکوهش کرد. در همین حال اکثریت ملت استرالیا بر عکس اقلیتی نژاد پرست، از نلسون ماندلا استقبال شایانی کردند. ماندلا نه تنها از حقوق مردمی که در جهان حقوقشان پایمال شده است دفاع می کند، بلکه در مبارزه  با بیماری های مهلکی نظیر "ایدز" و سل نیز در تلاش است. او که خود فرزند ۵۴  ساله اش " ماگاکاتو ماندلا" را  در اثر بیماری ایدز فراگیر در جهان، از دست داد، گفت: «بگذارید از ایدز آشکارا سخن بگوئیم و آن را نپوشانیم». در همین راستا بیل کلینتون رئیس جمهور پیشین ایالات متحده امریکا نیز با نلسون ماندلا هم داستان شد و گفت «آلودگی به ایدز نباید اسباب شرمندگی باشد.»

از سوی دیگر نلسون ماندلا هشدار داد ایدز نیز جنگی بر علیه بشریت است که نبرد علیه این بیماری  پیروز نخواهد شد مگر این که جامعه جهانی برای مقابله با بیماری سل و ایدز تلاش بیشتری کند. او از سران کشورهای گروه هشت خواست تا قدرت رهبری ، بصیرت و شجاعت سیاسی را در مبارزه با ایدز نشان دهند. یاد آوری این نکته ضروری است که نلسون ماندلا، این قهرمان حقوق بشر جهان، خود نیز نجات یافته از بیماری سل قلمداد می شود و در کشورش به دلیل فقر در دوران آپارتاید، از چهل و پنج میلیون جمعیت این کشور پنج میلیون به بیماری ایدز مبتلا هستند. این اپیدمی در هند نیز چندین میلیون و در روسیه نیز شمار وحشتناکی  را مبتلا کرده است. با فریاد این انسان شرافتمند بود که بیل گیت بنیانگذار مایکروسوفت برای مبارزه با اپیدمی ایدز در جهان،  ۴۵ ملیون دلار اهدا کرد. کنسرت های موسیقی عظیمی در چهار گوشه جهان بوسیله هنرمندان برگزار شد تا با فروش بلیط به پژوهش و راه علاج این بیماری ها کمک شود. ستارگانی چون "ویل اسمیت" و " آنی لنوکس"  و گروه "کویین" همراه با " کتی ملوا"  و "ایندیا آری"  و دیگر هنرمندان به منظور مبارزه با ایدز بر صحنه رفتند. جالب اینکه کنسرت، با شماره ای که بر روی پیراهن نلسون ماندلا در دوره ی زندانی بودن در زندان آپارتاید "۴۶۶۶۴" بود،  نامگذاری شد. این پیر مبارزه با بی عدالتی نه تنها برای پژوهش و از میان بردن ایدز و سل بلکه برای حقوق ملت ها ی دیگر کشورها نیز هیچگاه خاموش ننشسته است.

او یکی از سیاستمداران بزرگ جهان است که دخالت امریکا و دیگر زورگویان هم پیمان آنها را در خاورمیانه محکوم  کرده و اعلام داشته است که نگرش امریکا تهدیدی برای صلح جهانی است. او به جرج بوش رئیس جمهور پیشین امریکا هشدار داده بود که به عراق حمله نکند. این سیاستمدار بشر دوست در همه جا از ایرانیان با نام نیک سخن می راند و اقدام ایران پس از انقلاب را در پی قطع رابطه با افریقای جنوبی در دوره ی حکومت اقلیت سفید پوست نژاد پرست، ستوده است. نلسون ماندلا کودتای شوم بیست هشت مرداد و سرنگونی حکومت ملی دکتر محمد مصدق بوسیله امریکا را نیز محکوم کرده است.

او که برنده ی جایزه ی صلح نوبل است، بعد از انتخاب به عنوان رئیس جمهور کشورش نسبت به اقلیت سفید پوست، به جای انتقام، روش صادقانه ای در پیش گرفت و رو به ملت خود اعلام داشت «ما می خواهیم کشورمان را بسازیم». او به سفید پوستانی که در دوران ستم آپارتاید در کنار سیاهان بودند تشکر کرد و با این کار به اکثریت سیاهپوست تفهیم کرد که همه ی سفید پوستان نژاد پرست نیستند. ازمیان آنها از خانم "هلن سوزمن" به نیکی یاد کرده است. هلن سوزمن دختر یک مهاجر یهودی اهل لیتوانی، تنها نماینده ای در پارلمان سفید پوستان بود که نژاد پرستی را محکوم می کرد و دوبار هم نامزد جایزه صلح بوده است. نلسون ماندلا در  کتاب خاطرات خود نوشته است: «دیدن این زن بی باک در حالی که به داخل سلول چشم دوخته  و در محوطه زندان راه می رفت صحنه ای فوق العاده بود. او تنها زنی بود که با حضورش سلول های ما مزین می شد.» این خانم که تقریبا همسن ماندلا بود و در ۱۹۱۷ به دنیا آمده بود در سن نود و یک سالگی درگذشت و نلسون ماندلا برایش احترام بسیار قایل بود. نلسون ماندلا پس از پیروزی در کشورش دست به اتحاد مردم خود از هر رنگ زد. اندیشه ژرف و بدون بغض نلسون ماندلا که آینده ی کشورش را در نظر داشت،  آقای "اف دبلیو دکلرک" رقیب پیشین و رئیس جمهور سفید پوست افریقای جنوبی را به تحسین واداشت و نلسون ماندلا را یکی از شخصیت های بزرگ قرن توصیف کرد و خود نیز به دلیل درک واقعیت ها در سال ۱۹۹۳ میلادی جایزه ی صلح نوبل را دریافت نمود. "اف دبلیو دکلرک" گفت: «نلسون ماندلا شخصیتی با وقار، فروتن و با اعتماد به نفس است که با نام نیکی که دارد جامعه ی از هم جدا شده ی ما را به هم متصل کرده است.»

 نام نیک نلسون ماندلا، این ابر مرد انساندوست، سمبلی است برای جوامعی که می خواهند با عقاید گوناگون و از هر رنگ و مرام، با مسالمت و احترام به دگر اندیشان و در سایه ی آزادی کشورشان را در مسیر عدل و عدالت رهبری  کنند و بسازند.

/ 6 نظر / 39 بازدید
پیمان

سلام دوست عزیز امیدوارم سلامت و شاد باشی در مورد مطالبتون با توجه به اینکه نوشته های دکتر دهقانی رو نقل می کنید بسیار خوب است اما برای پر بیننده تر شدن وبلاگتون باید مطالب رو زود به زود قرار بدی و تعامل خوبی هم با وبلاگ نویسای دیگه داشته باشی البته من خودم هم کم کارم امامن زیادی وسواس دارم واسه نوشتن مطلب پیروز باشید

مهدی تقی نژاد

سلام ممنون از شما. بوی کازرون و خشت و بورکی و کمارج و کنارتخته و ... برایم حلاوتی وصف نشدنی دارد. کاش مجالی فراهم شود در آن ها نفس بکشم. اینجا بوی خوبی به مشامم رسید. ممنون. سبز بمانی.

بینام

چکار ماندالا داری چیزی از ریسعلی دلواری بنویسید بس کنید چقدر روی دست این وان میمویسید یک چیزی هم از دل وقلم خودتان بنویسید

aliyeha

سلام، مملکت ما بهترین خاک را دارد. هر چیز تو این خاک بکاری رشد میکند. متاسفانه بخاطر پروژههای مخفیانه اتمیکشورهای  مختلف که حتی  قبلا دوستمان بودند برایمان تحریمهای اقتصادی گذاشتهاند. برای همین و بخاطر برداشتن  یارانه ها، قیمت برنج، شکر،گندم، ذرت و غیره که همه را وارد میکنیم بالا رفته است. مملکتی با بهترین خاک برای کشاورزی حتی این غلات را هم دیگر نمیتواند تولید کند. خاک مملکت عزیزیمون همه اینها را میتواند به ما بدهد. . آخه ملت، انسان غذا میخواهد. ما که نمیتوانیم استغفرلله صفحههای قرآن را یا ریشهای آقایان آیتاللهها را بخوریم.

fadayemam

فتنه احمدی‌نژاد. سلام، الان تازه متوجه شدم چرا در سالروز وفات امام خمینی ، حضرت امام خامنه‌ای فرمودند که خود امام خمینی بارها فرمودند اشتباه کردند و منظور ایشان از این حرف چه بود . با رفتار اخیر رئیس جمهور بالاخره روشن شده است که احمدی‌نژاد با دادن نتایج آرا دروغی انتخابات به امام خامنه‌ای، باعث شدند که حضرت امام خامنه‌ای در ملا عام اعلام کنند که حمایت از احمدی‌نژاد بعد از انتخابات، اشتباه بوده است. فتنه اصلی‌ زیر سر احمدی نژاد و خائنین امثال خودش بوده و هست.ای کاش دسته احمدی‌نژاد هم سر به خیابان بگذارند شخصاً ترتیب ایشان را هم از پشت بام خواهم داد. سرباز ولایت من هستم نه آن مشائی دزد.