و باز هم از ماهنامه ی Focus چاپ لندن

و باز هم از ماهنامه ی Focus چاپ لندن

مطالب زیر  از ماهنامه Focus چاپ لندن  است که آقای فرشید اکبریان آذرترجمه کرده و در ماهنامه روزگار نو شماره ی ۲۱۴ دفتر دهم- سال هیجدهم آذر ۱۳۷۸ به سردبیری روانشاد اسمعیل پوروالی در فرانسه  به چاپ رسیده است. بر این تصمیمم تا در مواقعی که بشدت درگیربوده  و فرصت نوشتن و یا ترجمه  را نداشته باشم از آنها در این وبلاگ برای آگاهی عموم استفاده کنم. از آقای محمود دهقانی

* بزرگترین زیر دریائی جهان ( تیفون)Typhoon نام دارد. این زیر دریائی روسی با ۱۷۱ متر طول و ۲۱ هزار تن وزن تا حال رقیبی پیدا نکرده است.

* اگر مردها نیز دارای نوک پستان هستند بدین جهت است که همه جنین ها در آغاز شکل زنانه دارند و پس از گذشت چندی از عمر جنین مذکر رفته رفته هورمون های مردانه او ساخته می شوند ولی نوک سینه از بین نمی رود و باقی می ماند چون از پیش شکل گرفته است.

* کهکشان راه شیری با سرعت ۸۰۰ هزار کیلو متر در ساعت بدور خود می چرخد.

* با اینکه قطر خورشید ۴/۱ ملیون کیلومتر است این کره نورانی یکی از کوچک ترین ستاره های کهکشان به حساب می آید.

* قد آدم ها صبح ها ۱۶ میلی متر درازتر می نماید تا شبها.

* پس از حرارت دادن سبزیجات مقادیری از ویتامین ها از بین می روند ولی در عوض سبزیجاتی که با حرارت پخته می شوند راحت تر توسط روده ها جذب می گردد و نقش موثری در مبارزه با سرطان دارند.

* همخوابگی که از یک تا دو بار در هفته تجاوز نکند قدرت دفاعی بدن را افزایش می دهد و شمار ( پادتن) های بدن را فراوان می سازد.

* غضروف کوسه موجب جلوگیری از بروز سرطان می شود.

* به احتمال قریب بعضی تا سال ۲۰۳۰ همه ی صد هزار ژن گوناگون انسان شناخته خواهد شد که یکی از آنها ژنی است که عامل پیری است.

* کارخانه ی قطار سازی ژاپن قطار های تازه ای را به بازار عرضه کرده است که سرعت آن ۳۵۰ کیلومتر در ساعت است. این قطار ها که شینکاسن Shinkansen نام دارد از هر جهت بی سر و صدا ست و از این جهت موجبات رضایت مسافران را فراهم می آورد

/ 1 نظر / 33 بازدید
علی

خيلی عالی بود